[SOLVED] Problems with installation Modem HSDPA/3G on Windows - Problemy z instalacją Modemów HSDPA/3G na Windows

Problem:

Użytkownik z firmy X na swoim prywatnym laptopie potrzebuje dostępu do internetu poprzez modem HSDPA/3G/EDGE. Pakiet internetowy został wykupiony w sieci ORANGE.
Użytkownik prywatnie korzysta z dostępu do "internetu mobilnego" wykupionego o wiele wcześniej w sieci PLAY. Użytkownik pracuje na laptopie z systemem Windows 7. Po podłączeniu urządzenia system wykrywa sterowniki, instaluje je. Następnie użytkownik próbuje zainstalować aplikację ORANGE. Podczas wykrywania urządzenia proces wykrywania zostaje przerwany i aplikacja wyświetla komunikat o tym, że żadne urządzenie nie zostało wykryte. Aplikacja instaluje się dalej ale nie ma dostępu do urządzenia, po uruchomieniu skanuje i skanuje...

Wstępna diagnoza:

Pomysł 1) Sterowniki, których może brakować lub nie są dopasowane - odrzucone, gdyż system Windows wykrywał urządzenie.

Pomysł 2) Aplikacja Orange nie wspiera urządzenia - odrzucone, gdyż zamontowano nowe urządzenie ze wsparciem dla Windows 7 i nie zostało wykryte przez aplikację źródłową. Testowano również na paczce uaktualniającej zawierającej wsparcie dla modemów wyprodukowanych do 2009 roku. Pozostawiając efekt ten sam na dwóch testowanych modemach HUAWEI E170 oraz HUAWEI E1752C.

Przyczyna:
Jeżeli na komputerze została zainstalowana wcześniej aplikacja z sieci Play, do łączenia się z Internetem to właśnie ona przejmowała sterowanie lub żądała sterowania nad urządzeniem i dostęp do modemu był blokowany. Aplikacja Play może zawierać słuchacza zdarzeń, który nasłuchuje portów USB i wyłaszcza sobie dostęp do urządzenia lub zapytuje co jakiś czas system windows o urządzenia, jeśli się pojawią, żąda dostępu na wyłączność lub system Windows przekazuje na wyłączność sterowanie dla tej aplikacji, która zażądała dostępu - moje podejrzenia co do działania systemu i aplikacji.

Rozwiązanie:
Aby system nie miał problemów z połączeniem modemowym zainstalowano aplikację ORANGE, która utworzyła odpowiednie połączenie modemowe (możliwe, że zbędne, bo nie usunąłem i nie sprawdziłem czy działa bez instalacji aplikacji ORANGE). Następnie ją usunięto, gdyż i tak nie uzyska dostępu do urządzenia Huawei. Automatycznie wyświetla się co jakiś czas aplikacja Play, przez którą można spokojnie nawiązać połączenie z siecią Orange, gdyż aplikacja steruje tylko urządzeniem przekazując do niego komendę/polecenie w rodzaju "connect". Jednakże wymagane jest aby karta SIM i Modem były z jednej sieci, a nieistotne jest jaka aplikacja wysyła sygnał/komendę do połączenia z internetem. Podejrzewam, że do sterowania urządzeniem tego typu warto używać jednej aplikacji a instalowanie dodatkowych to tylko zaśmiecanie systemu Windows.

Reasumując:
Podejrzewam, że jest to kwestia systemu operacyjnego Windows lub aplikacji Play. Albo system Windows tak jak w przypadku programu/procesu "Windows Installera" dopuszcza tylko jeden egzemplarz programu/procesu instalacyjnego, tak i w przypadku dostępu do urządzenia system może przekazać sterowanie tylko jednemu programowi/procesowi do urządzenia lub też co jest mniej prawdopodobne aplikacja Play zakłada blokadę na to urządzenie aby nikt inny nie mógł nim sterować/wykrywać. (Wywłaszczenie całego portu)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz